Výživová koučka Sára

Výživová koučka Sára Zemancová

Mohu se s tebou podělit o svůj příběh? Možná se s ním ztotožníš.

O svou první redukci váhy jsem se pokoušela ve svých 13 letech. Nedokázala jsem se smířit s tím, že se ze mě stává žena. Dodnes si pamatuji, jak ve svém pokoji před televizí cvičím podle Blogilates 1000 sedů lehů a cviky na mezeru mezi stehny. Rok nato se k tomu přidala i má první letní dieta.

I když jsem si od hubnutí slibovala lepší mindset, větší lásku sama k sobě, místo toho, aby mi nižší váha pomohla, cítila jsem se ještě hůře.

Dietní kultura mi dala nezdravý vztah k jídlu i sobě samé. Naopak mi vzala radost ze života, ženství a spolu s tím vším i menstruaci, sociální život v dospívajících letech a narušila vztahy s rodinou i přáteli. Cítila jsem se na všechno sama a bezmocná. V koloběhu restrikcí a přejídání jsem se pohybovala bezmála 6 let. Bodem zlomu se pro mě stal rok 2019, kdy jsem si uvědomila, že nechci strávit zbytek života posedlá snahou vážit méně a nenávidět své tělo. Chtěla jsem, aby se jídlo opět stalo jen jídlem, ne něčím, co musím neustále analyzovat.

Přestala jsem poslouchat všechny fitness guruy na sociálních sítích i mimo ně a jejich proteinové diety, IIFYM diety a plány, které mě měly dovést ke zdravému životnímu stylu. Protože to všechno bylo ve skutečnosti jen převlečenou omezující dietou. Rozhodla jsem se vyzkoušet svůj vlastní jemnější přístup – svobodu v celém svém bytí. Přestala jsem se vážit, počítat kalorie a neustále se srovnávat s ostatními.

Nezměnila jsem se přes noc. Změny byly postupné, zato dlouhodobé. Díky svobodnému a intuitivnímu přístupu jsem nakonec změnila vztah k jídlu, díky čemuž mám nyní mnohem více prostoru myslet na jiné věci než jen jídlo. Nyní sportuju pro radost, ne pro spálené kalorie. Miluju chodit po horách, jezdit na kole podél řek, běhat v přírodě se svou fenkou Akélou, plavat a chodit si silově zacvičit.

Ve svém volném čase také ráda kreativně tvořím, například recepty, videa a příspěvky na sociální sítě. Nebo koukám na filmy. Nejradši mám romanťárny, konkrétně The Notebook, 500 Days of Summer nebo Love, Rosie, a vzhledem k tomu, že můj muž je blázen do Marvel filmů, občas mě nemine ani to. Moje nejoblíbenější písničky jsou Another Love od Toma Odella nebo Riptide od Vance Joye.

Dříve bych si tekuté kalorie vyčítala, ale mezi mé oblíbené pití patří kombucha nebo matcha limonáda. Jako oblíbená jídla mám neapolskou pizzu, lasagne, bun bo nam bo, poke bowls a tvarohové buchty!

Existuje mnohem lepší alternativa k dietám – svoboda. Sama mám za sebou velmi klikatou cestu, a proto jsme s kolegyní Adélou Prokůpkovou pracovaly na takových materiálech, které bychom si i my dříve v pozici klienta přály mít po ruce. Nechceme, abys obětovala 95 % svého života proto, abys vážila o 5 % méně. Nemůžeme ti nabídnout rychlé řešení, ale zato postup k intuitivnímu stravování založený na důkazech.

Chybí ti na tvé cestě podpora?

Přihlas se k odběru našeho newsletteru

Vstup do programu Sbohem, dietní kulturo! za 1099 Kč